آشنایی با دریل مگنت و انواع آن

انواع دریل مگنت و کاربرد و مشخصات هرکدام

 


دریل مگنتی چیست؟

دریل مگنتی یا مغناطیسی (Magnetic Drill) که به آن دریل ستونی یا دریل رادیال نیز گفته می‌شود دستگاهی قابل حمل است که از یک آهنربا که معمولا در انتهای آن قرار دارد تشکیل شده و جهت سوراخ کاری و برش فولاد یا مواد مشابه به کار می رود. این دریل ها در موقعیت های سخت مانند تیرهای ساختمانی، قطعات فلزی عمودی و... که دسترسی راحت برای اجرای عملیات وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرند. پایه مغناطیسی به سطح فلز متصل می شود و با ثابت کردن دریل در موقعیت مورد نظر، سوراخ کاری یا برش بر روی فلز صورت می گیرد. با این اوصاف، دریل های مگنتی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند، پس می خواهید در مورد آنها بیشتر بدانید؟ با پروژان همراه باشید.

کاربرد دریل مگنت

هنگامی که شما نیاز به دقت و سرعت در سوراخ کاری در موقعیت های سخت دارید، دریل های مگنتی بهترین انتخاب هستند. آنها دارای پایه الکترومغناطیسی قوی هستند می توانند به صورت افقی، عمودی یا بالاسری در ساختمان های فولادی به تیر یا ستون متصل شوند. از امنیت دستگاه در حین کار اطمینان حاصل کنید، به ویژه در موقعیت بالاسری که امکان سقوط قطعات برش داده وجود دارد.

 

انواع دریل مگنتی

 

دریل مگنت برقی (Electric)

 

مدل مگنتی برقی رایج ترین نوع دریل های مگنتی هستند. آنها معمولا سبک، ارزان و در اندازه های مختلف در بازار به فروش می رسند. شما تنها کافی است دریل را به یک منبع انرژی (پریز برق) وصل کنید.

 

دریل مگنت پنوماتیک (​Pneumatic)

 

مدل مگنتی پنوماتیک به جای جریان برق از هوای فشرده استفاده می کند که برای محیط هایی که حضور آب برای اجرای کار ایجاد مشکل می کند، ایده آل است. برخی از مدل های پنوماتیک را می توان در محیط هایی که دارای مواد قابل اشتعال است نیز به کار برد، اما برای این کار نیاز به گواهینامه ATEX  است.

 

دریل مگنت هیدرولیک (​Hydraulic)

 

دریل مگنتی هیدرولیک کمی متفاوت از مدل های برقی و پنوماتیک است و معمولا در برنامه های کاربردی زیر آب استفاده می شود. در آنها «سیستم حلقه بسته» به کار رفته است که از ورود آب به محفظه موتور جلوگیری می کند. اینها گران ترین نوع دریل های مگنتی هستند.

 

دریل مگنت شارژی (Cordless)

 

به دلیل فناوری جدیدی که در دریل مگنت شارژی استفاده شده است تولیدکنندگان بسیار کمی در جهان این نوع از دریل را تولید می‌کنند. به طوری که در حال حاضر تعداد مدل‌های دریل مغناطیسی شارژی تولید شده کمتر از تعداد انگشتان یک دست است. این نوع از دریل های مگنت قیمت بسیار گران هستند و حدودا دو برابر دریل های برقی مشابه قیمت دارند. دریل مگنت شارژی شرکت میلواکی مدل M18 FUEL  یکی از نمونه دریل‌های مگنت شارژی تولید شده است که البته در بازار ایران یافت نمی‌شود.

 

نوع مته دریل مگنتی چیست؟

 

مته های دریل مگنتی از یک سو دارای اشکال و اندازه های مختلف و از سویی دیگر از مواد گوناگون ساخته می شوند تا بتوانند بر حسب ماده ای که بر روی آن کار صورت می گیرد، سفارشی شوند. به عنوان مثال، برخی از این مته ها به طور خاص برای سوراخ کاری و برش فولاد کربن دار، فولاد ضد زنگ آلومینیوم و حتی تیتانیوم طراحی و ساخته شده اند.

 

نحوه کار با دریل مگنتی در 8 گام

 1. دریل را در نزدیکی محل مورد نظر جهت سوراخ کاری یا برش قرار دهید.
 2. زنجیر ایمنی را در اطراف دریل جهت عدم سقوط دستگاه ببندید.
 3. مته را نصب کنید و امنیت آن را بررسی نمائید. سپس مخزن خنک کننده را پر کنید (بر طبق توصیه های سازنده در دفترچه راهنمای استفاده).
 4. مته دریل را با سوراخ پایلت (pilot hole) تنظیم کنید، یا می توانید بر روی سطح علامت گذاری کنید.
 5. حالت مغناطیسی دریل را روشن کنید.
 6. کلید پاور را روشن کنید.
 7. به آرامی سوراخ کاری را شروع کنید. هنگامی که برشی کوچک ایجاد شد، فشار بیشتری را اعمال کنید، سپس همین مقدار فشار را حفظ کنید تا زمانی که عملیات به اتمام برسد.
 8. کلید پاور را خاموش کنید و قبل از سوراخ کاری بعدی، کلیه خرده قطعات ناشی از کار قبلی را پاک کنید.

 

مواردی دانستنی در مورد استفاده از دریل مگنتی

 • حالت مغناطیسی (آهنربا) دریل تنها به فلزات آهنی می چسبد و برای فلزات دیگر کاربردی ندارد.
 • دریل مگنتی می تواند در موقعیت افقی و بالاسری مورد استفاده قرار گیرد. «زنجیره ایمنی» را می توان در هر حالتی استفاده کرد، به ویژه در موقعیت های افقی و بالاسری. زنجیر ایمنی برای حفظ امنیت کاربر و دریل کاربرد دارد.
 • آهنربا معمولا الکترومغناطیسی است و فقط قدرت کافی برای نگه داشتن دریل را دارد. اگر به هر نحوی منبع برق قطع شود، آهنربا دیگر کار نکرده و دستگاه از سطح جدا شده و سقوط خواهد کرد (اگر از زنجیره ایمنی استفاده نشود).
 • فولاد باید صاف و کاملا تمیز باشد تا دریل به خوبی به سطح فولادی متصل شود.

 

ویژگی ها و راهنمای خرید

قدرت موتور - قدرت خروجی یکی از مهمترین ملاحظاتی است که باید در زمان خرید در نظر بگیرید. قدرت هر یک از دریل های مگنتی تا حد زیادی متفاوت است، بنابراین مقدار قدرت را بر حسب نیازهای خود تعیین کنید. سوراخ کاری قطعات فولادی ضخیم تر نیاز به قدرت موتور بیشتری دارند. موتورهای کوچکتر دارای وات و آمپر کمتری هستند و برای کارهای سبک مناسب ترند.

طرح نوع طراحی دستگاه از منظر راحتی بسیار با اهمیت است. مواردی که باید به دنبال آن باشند، سبک وزن بودن و دارا بودن دسته های دوگانه برای راحتی بیشتر در کار و دسته ای قابل جابجایی در دو طرف دستگاه برای افراد راست دست و چپ دست.

قدرت مغناطیسی - یکی از مهمترین ویژگی های دریل مگنتی، قدرت مغناطیسی آن است. فراموش نکنید که مقدار قدرت اتصال دریل به سطح فولاد، تنها برای نگه داشتن دریل است و نه وسیله اضافی دیگری. در زمان خرید به این مهم دقت کنید، لغزش دستگاه و قدرت مغناطیسی کم، از یک سو ناکارآمدی دریل و از سویی دیگر موجب سقوط و آسیب دیدگی می شود.

سبکی – دریل های مگنتی می توانند خیلی بزرگ باشند، در نتیجه وزن زیادی خواهند داشت. اگر قصد دارید در فضایی کوچکی کار کنید یا فعالیت‌ سبکی دارید، مطمئن شوید دریل انتخابی شما قابل حمل باشد.

بودجه - دریل های مگنتی نسب به دیگر دریل ها گران قیمت تر هستند. با این حال، محدوده قیمت بسیار گسترده است، پس ضروری است گزینه های متناسب با بودجه خود را پیدا کنید.

 

کلام آخر

برای سوراخ کاری و برش فولاد، دریل مگنتی می تواند ابزاری بسیار ارزشمند باشد. این دستگاه اجازه می دهد تا به راحتی بر روی قطعات فولادی کار کنید. عمدتا، آنها برای کارهای عمرانی (به ویژه سازه های فولادی) و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. امیدواریم مقاله دریل مگنتی چیست؟ مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای بررسی، انتخاب و خرید انواع دریل های مگنتی با ویژگی ها و برندها گوناگون با پروژان در تماس باشید.

 • Denjet
 • Equalizer
 • Globe
 • Hiforce
 • Idrojet
 • Knuth
 • Lavor
 • Promotech
 • Rad
 • Tractel
 • Whitelegg
 • Wicksteed